Snooker

Ilość wyświetleń: 2894
Kategoria: Sporty indywidualne

Gra bilardowa rozgrywana przez dwóch zawodników (lub dwie drużyny) za pomocą kija na stole do bilarda angielskiego, z sześcioma kieszeniami. Polega na uderzeniu kul (bile), które wykonane są z odpowiedniej wytrzymałości materiałów.


Snooker (rodzaj bilarda angielskiego)


Komplet bil składa się z 15 czerwonych oraz po jednej: czarnej, różowej, niebieskiej, brązowej, żółtej i zielonej. Uderzając kijem w biała bile należy pozostałe bile umieścić w łuzach.

Rozbicie i przebieg gry

Przy rozbiciu biała bila znajduje się pomiędzy bilą żółtą i zieloną, patrz rysunek. Należy uderzyć biała bilę tak, aby umieścić w łuzie jedną z czerwonych bil (1 pkt.). Jeśli to się nie uda, kolejne uderzenie wykonuje już drugi gracz. Natomiast jeśli jedna z czerwonych bil znajdzie się w łuzie to zawodnik wybiera jedną z bil kolorowych do wbicia. Za wbicie kuli kolorowej otrzymuje się punkty, w zależności od koloru: czarna 7 pkt., różowa 6 pkt., niebieska 5 pkt., brązowa 4 pkt., zielona 3 pkt., żółta 2 pkt. Następnie, gdy bila kolorowa wpadnie do łuzy ustawia się ją z powrotem na stole. Tylko bile czerwone nie wracają na stół bilardowy.

Po wbiciu wszystkich czerwonych bil, zawodnik rozpoczyna wbijanie bil kolorowych, w kolejności od najmniej punktowanej (żółta) do najwyżej punktowanej (czarna). Bile kolorowe nie wracają już na stół.

Breaki

Break to liczba punktów zdobytych podczas jednego podejścia do stołu. Najwyższy możliwy break uzyskuje się, jeśli po każdej wbitej bili czerwonej zostanie wbita bila czarna. Wynosi on 147 punktów. Możliwe jest też wbicie w breaku 155 punktów, jeśli zawodnik zacznie od wolnej bili, tzn. uzyska po faulu przeciwnika możliwość zagrywania bili kolorowej, punktowanej jak czerwona.

Frame

Jest to okres gry, który rozpoczyna się pierwszym zagraniem, a zakończyć może się na kilka sposobów:
- jeden z zawodników poddaje się,
- oznajmienie przez rozgrywającego końca frame'u w sytuacji, gdy ma on przewagę 8 lub więcej punktów, a na stole pozostaje tylko czarna bila,
- wbicie lub faul w momencie, gdy na stole pozostaje tylko czarna bila,
- poprzez ogłoszenie przez sędziego końca frame'u.

Game (mecz)

Składa się z określonej liczby frame'ów. Zwykle podaje się maksymalną liczbę frame'ów, które mogą być rozegrane podczas meczu. Na przykład zwrot "lepszy z 19 frame'ów" oznacza mecz do 10 wygranych partii.

Faule

Faul jest w sytuacji, kiedy:

- bila/bile opuszczą stół,
- zostanie wbita bila innego koloru niż rozgrywana,
- po uderzeniu w białą bilę, ta przeskoczy nad dowolną bilą i uderzy rozgrywaną bilę z przeciwnej strony bili rozgrywanej, niż początkowo była zlokalizowana biała bila (częsty efekt nieczystego uderzenia w białą bilę – tzw. zerwanie uderzenia),
- gracz nie trafi w bilę rozgrywaną jako pierwszą,
- zawodnik dotknie bili innej niż biała lub dotknie białą bilę czymś, co nie jest końcówką kija, tzw. tip,
- ustawi snookera za wolną bilą (termin snooker oznacza sytuację, gdy zawodnik nie może bezpośrednio uderzyć odpowiedniej bili, gdyż na drodze stoją bile innego koloru, i musi próbować uderzać od bandy lub z odpowiednią rotacją, ryzykując faulem.),
- tzw. push ball - gracz uderzy białą bilę w ten sposób, że w momencie jej uderzenia w inną, koniec kija wciąż się z nią styka. Wyjątkiem jest sytuacja touching ball, czyli taka, w której biała bila styka się z inną przed uderzeniem.

Za faul przeciwnik dostaje 4 punkty, albo wartość bili rozgrywanej, w zależności od tego, która liczba jest większa. Zawodnik, którego przeciwnik sfaulował, może zadecydować, czy będzie sam kontynuował grę, czy odda kolej przeciwnikowi.

 

STÓŁ

 

snooker2Wymiary pola gry: 11 stóp 8 1/2 cala na 5 stóp 10 cali (3569 mm x 1778 mm), z tolerancją obu wymiarów +/-13 mm. Wysokość stołu, mierzona od podłoża do najwyższej części band wynosi od 2 stóp 9 1/2 cala do 2 stóp 10 1/2 cala (851 mm do 876 mm).

 

KIJ DO SNOOKERA

Długość kija do gry w snookera dostosowana jest do wzrostu gracza, aczkolwiek nie może on być krótszy niż 3 stopy (914 mm), a jego kształt nie może odbiegać od ogólnie przyjętych norm.

 

A tak robią to najlepsi:)

rejestruj2