Kolarstwo

Ilość wyświetleń: 1909
Kategoria: Sporty indywidualne

Rower - jednośladowy (lub wielośladowy) pojazd drogowy, napędzany siłą mięśni ludzkich za pośrednictwem pedałów.


RÓŻNE TYPY


Rower górski  - MTB (ang. Mountain Terrain Bike)  przeznaczony do jazdy po wzniesieniach i trudnym terenie, z mocną, lekką ramą i szerokimi oponami.Rower trekingowy – przeznaczony do uprawiania turystyki rowerowej, polegającej na przemierzaniu długich, często wielodniowych tras, zarówno po drogach asfaltowych jak i drogach o nawierzchni nieutwardzonej. Stanowi pewnego rodzaju połączenie roweru szosowego z górskim (MTB). Klasyczny trekking posiada bagażnik, oświetlenie i błotniki. Bardziej sportowa wersja tego typu roweru (tzw. cross) nie ma wyposażenia dodatkowego. Coraz częściej oba te rodzaje wyposażone są w przedni amortyzator o małym skoku, dzięki czemu jazda jest bardziej komfortowa.

Rower szosowy – rower sportowy, przeznaczony do jazdy po nawierzchni twardej, przede wszystkim do warunków drogi asfaltowej. Charakteryzuje go lekka konstrukcja i wąskie opony, przez co, na odpowiedniej nawierzchni można osiągnąć większą prędkość.

Rower miejski – przeznaczony do jazdy po mieście. Przeważnie rama bez prostej górnej rury, co zapewnia łatwe wsiadanie i zsiadanie (tzw. damka). Pozycja rowerzysty jest bardzo wygodna, dzięki miękkiemu, szerokiemu siodełku oraz małej odległości między nim a kierownicą. Zazwyczaj posiada on lampki zasilane z dynamo, błotniki, osłonę na łańcuch, rozkładaną nóżkę, bagażnik tylny i koszyk na kierownicy.

BMX – (ang. Bicycle Moto Cross)  rowery wyczynowe. Maj różną konstrukcję, masę czy geometrię. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, co pozwala na wykonywanie akrobacji np. na torach z przeszkodami. Nie mają przerzutek.  Rower poziomy – rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą lub leżącą. Dzięki czemu znacznie zmniejsza się opór powietrza, pojazd może osiągnąć większą prędkość niż w przypadku rowerów klasycznych. Jazda jest efektywniejsza energetycznie, kosztem tego samego wysiłku, co na tradycyjnym rowerze, można pokonać dłuższy dystans.Monocykl - rodzaj roweru posiadający tylko jedno koło, bez kierownicy.

 

Tandem – przeznaczony dla dwóch, lub więcej osób. Podobnie jak rower jednoosobowy ma jedną ramę, aczkolwiek zdecydowanie dłuższą, dwa koła. Różni się tym, że każda z osób ma własne siodełko, kierownicę i pedały. Rower napędzają wszystkie osoby, ale kieruje nim tylko osoba z przodu.

Motorower - napędzany doczepnym silnikiem tłokowym.

 

rejestruj2