Kręgle

Ilość wyświetleń: 2171
Kategoria: Sporty drużynowe

(ang. Bowling) Kręgle dzielą się na gatunki : kręgle parkietowe, kręgle klasyczne, bowling (najpopularniejszy gatunek), bowls.

 

Dyscyplina olimpijska: NIE

 

ZASADY GRY

Celem gry jest strącenie za pomocą kuli wszystkich 10 kręgli które znajdują się na końcu toru. Rozgrywka składa się z dziesięciu kolejek, a w każdej z kolejek zawodnik może dokonać maksymalnie dwóch rzutów. Jedynie w ostatniej kolejce, może rzucić trzy razy.

Każdy strącony kręgiel to jeden punkt. Jeśli zawodnikowi uda się za pierwszym (ang. strike) lub drugim (ang. spare) rzutem strącić wszystkie kręgle otrzymuje dodatkowe punkty.

Strike – kręgle z następnych dwóch rzutów są liczone podwójnie, np. w pierwszej kolejce zdobywamy strike, w drugiej rzucamy 2 i 4, w takiej sytuacji mamy: 10+ 2 x (2+4) = 22 punkty,

Spare – kregle z następnego rzutu liczone są podwójnie, np. w pierwszej kolejce zdobywamy spare, np. 5+5, w drugiej rzucamy 2 i 4, w takiej sytuacji mamy: (5+5) + (2x2 + 4) = 18 punktów,

W sytuacji gdy strike (spare) miał miejsce w ostatniej kolejce, zawodnik ma dwa (jeden) dodatkowe rzuty w celu określenia wartości strike (spare). Z tym, że punkty te są naliczane tylko raz.

W sytuacji gdy żaden kręgiel nie zostanie strącony (ang. miss) zawodnik nie dostaje punktów. Sytuację, w której gracz strąci kręgle w pierwszym rzucie tak, że trudno będzie zbić pozostałe kręgle, nazywa się split. Za przekroczenie linii spalonego (faul) również nie są przyznawane punkty nawet jeśli kręgle zostaną stracone.

 

SPRZĘT

Kręgle mają 38 cm wysokości i 12 cm szerokości, waga od 1,47 kg do 1,64 kg. Kula ma średnicę 160-218 mm i waży od ok. 1,53 kg do ok. 1,64 kg. Kule mają różne rozmiary, rozmiar i rozstaw otworów na palce, wyróżnia się trzy kategorie: dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.

Parkiet ma 18 m długości, 1 m szerokości; po bokach znajdują się rowy uniemożliwiające powrót kuli na tor.

 

FILMY INSTRUKTAŻOWE

Część I

 

Część II


Część III

 

Część IV

 

rejestruj2