Paintball

Ilość wyświetleń: 1981
Kategoria: Sporty drużynowe

Gra zespołowa polegająca na pozorowanej walce z użyciem urządzeń przypominających broń pneumatyczną, tzw. markery. Biorący udział w grze zawodnicy eliminują się poprzez trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się i pozostawia kolorowy ślad (tzw. splat) na ciele, masce lub broni.

 

ZASADY GRY

W zależności od rodzaju gry zasady są różne. Zwycięzcą zostaje ta drużyna, która osiągnie wcześniej założony cel, np. wyeliminowanie wszystkich zawodników drużyn przeciwnej, zdobycie flagi przeciwnika, itp. Gra może odbywać się zarówno na otwartym terenie jak i w zamkniętym pomieszczeniu.

 

Odmiany paintballu:

Speedball – gra w paintball dla bardziej wprawionych i zaawansowanych graczy. Rozgrywka toczy się na ograniczonym terenie przy użyciu sztucznych przeszkód. Nie ma jednolitych zasad, uzależnione są one, podobnie jak ilość graczy, od ligi w jakiej rozgrywane są pojedynki. Na bazie tej odmiany gry powstały ligi paintballowe.

W Europie istnieją 2 główne ligi:
- Milenium Series (The Millennium European Paintball Series),
- The Grand Tour (European Paintball Championship).

W Polsce działają natomiast 3 ligi:
- PLP - Polska Liga Paintballowa (drużyny 5-osobowe),
- PLP5man - Polska Liga Paintballowa pięcioosobowa,
- PLP3man - Polska Liga Paintballowa trzyosobowa.

 

Woodsball – gra w Paintball rozgrywana najczęściej w lesie lub innych terenach, np. na nieużytkach. Podstawowy warunek to rozgrywka na świeżym powietrzu. Gracze zazwyczaj ubrani są w strój maskujący.

 

Scenario Paintball – gry scenariuszowe, oparte na historycznych działaniach wojennych.


SPRZĘT

Sprzęt paintballowy składa się z kombinezonu, maski ochronnej, markera i zapasowego ładunku kulek.

rejestruj2