Squash

Ilość wyświetleń: 3275
Kategoria: Sporty drużynowe

Dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłki o ścianę tak by w maksymalnym stopniu utrudnić ponowne odbicie piłki przez przeciwnika.

Odmianą squasha jest ricochet. Ilość graczy: 2

Dyscyplina olimpijska: NIE


ZASADY GRY

Squash polega na odbijaniu rakietką  piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety. Serwuje on aż do momentu kiedy przegra wymianę. Gdy to nastąpi serwis przejmuje przeciwnik. Każdy kolejny set rozpoczyna zwycięzca poprzedniego seta.

Kiedy serwis jest prawidłowy?

- podczas uderzania piłki serwujący dotyka częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, część stopy może wystawać za linię tego pola, ale nie może jej dotykać,
- po uderzeniu piłeczki musi ona trafić bezpośrednio na przednią ścianę, pomiędzy linią serwisu (środkowa linia na ścianie) a linią autu (linia górna),
- po odbiciu się piłki od ściany przedniej musi ona wylądować w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego, piłka nie może dotknąć linii krótkiej, czy linii połowy boiska. Nie dotyczy to sytuacji gdy odbierający uderzy piłkę z woleja, tj. w powietrzu, zanim zetknie się ona z ziemią.

Po udanym serwisie zawodnicy na zmianę odbijają piłkę do czasu aż jeden z nich wykona nieprawidłowe zagranie, tj. gdy:

- piłka przed odbiciem zawodnika dwa razy odbije się od podłoża, może odbić się tylko raz, albo wcale, gdy uderzymy z woleja,
- piłka przez jednego z graczy zostanie odbita więcej niż raz,
- piłka zostanie uderzona w lub za linie autowe,
- przed odbiciem od ściany przedniej dotknie podłogi,

Podczas gry piłka może odbijać się zarówno od ścian bocznych jak i od ściany tylnej.

Gracz zdobywa punkt jeśli przeciwnikowi nie uda się poprawnie zaserwować lub poprawnie odebrać piłki lub gdy przed odebraniem piłki dotknie ona przeciwnika (jego ubrania, rakiety itp.).

Przeszkadzanie

Gracz po swoim serwisie lub odbiciu piłki musi usunąć się z miejsca, tak żeby umożliwić swojemu przeciwnikowi swobodny odbiór piłki. Jeśli jeden z graczy uzna, że jego przeciwnik przeszkodził mu w odbiciu może przerwać grę. Jeśli zawodnik miał szansę na odebranie piłki gra jest powtarzana. Jeśli wiadomo, że nie miałby takiej szansy, albo przeciwnik wcale mu nie przeszkadzał, to odbierający przegrywa piłkę. W przypadku gdy gracz nie zrobił wszystkiego, by umożliwić przeciwnikowi swobodny odbiór, przegrywa piłkę.

Kiedy wygrywamy?

Mecz prowadzony jest do wygrania większości z pięciu setów. Każdy set prowadzony jest do momentu zdobycia przez jednego z zawodników 11 punktów, z wyjątkiem sytuacji remisu 10 do 10. W takiej sytuacji obowiązuje zasada przewagi dwu punktowej.


KORT DO GRY

Oficjalne wymiary określa Międzynarodowa Federacja Squasha.

Wymiary: długość: 9750 mm, szerokość: 6400 mm.


Pełne zasady: World Singles Squash Rules (pdf, ang.)

Film informujący o podstawowych zasadach

 

 

 

rejestruj2