Siatkówka

Ilość wyświetleń: 2602
Kategoria: Sporty drużynowe

Sport drużynowy polegający na odbijaniu piłki, najczęściej rękoma, tak by po odbiciu przeleciała nad siatką na połowę rywala i dotknęła boiska.

Odmianą piłki siatkowej (popularna nazwa: siatkówka) jest siatkówka plażowa, siatkówka na siedząco.

 

Dyscyplina olimpijska: TAK

HISTORIA

Początki siatkówki sięgają 1895 roku kiedy to W. Morgan, amerykański nauczyciel wychowania fizycznego w Holyocke w stanie Massachusetts zaproponował grę podobną do współczesnej siatkówki jako sport dla osób o małej sprawności fizycznej. Gra została zaprezentowana podczas konferencji dyrektorów wychowania fizycznego YMCA w 1896 roku gdzie otrzymała nazwę "latajaca piłka" czyli volley ball. Nowa gra bardzo szybko rozpowszechniła się na inne kraje i kontynenty. 

 

ZASADY GRY

Zasady gry są ustalone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB - fr. Fédération Internationale de Volleyball).

Liczba graczy

W grze uczestniczą dwie sześcioosobowe drużyny. Drużyna składa się z rozgrywającego, atakującego, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz Libero, który najczęściej zmienia się z zawodnikami ze środka pola. Składy drużyn mogą liczyć maksymalnie 12 lub 14 zawodników wpisanych do protokołu. Sześciu na boisku plus ławka rezerwowych.

Ustawienie

Przed każdym setem trenerzy przekazują kartkę z początkowym ustawieniem zespołów. Jest to niezbędne do kontrolowania porządku rotacji zawodników w czasie gry. Kiedy zespół odbierający zagrywkę zdobywa punkt, ma prawo do wykonania zagrywki. W tym momencie następuje rotacja zawodników, polegająca na przesunięciu się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przy zagrywaniu piłki (serw), zawodnicy muszą znajdować się na własnej połowie boiska, a ich ustawienie musi odpowiadać ustawieniu zgodnemu z porządkiem rotacji, nie licząc oczywiście zagrywającego.

Zagrywka i odbieranie piłki

Zagrywka, inaczej serw, wykonywana jest spoza linii końcowej boiska, ze strefy zagrywki. Może być wykonywany sposobem dolnym lub górnym. Zagrywkę uznaje się za udaną nawet jeśli piłka dotknie siatki, pod warunkiem, że przeleci na stronę przeciwnika. Serwu nie można blokować, ani atakować piłki, kiedy znajduje się ona całkowicie powyżej siatki i nad polem ataku. Drużyna może odbić piłkę trzy razy (odbiór, wystawienie i atak). W przypadku uderzenia więcej niż trzy razy jest to uznawane za błąd i punkt dostaje przeciwnik. Blok nie jest uznawany za odbicie.

Zdobywanie punktów

Punkt zdobywamy gdy:
- piłka dotknie połowy przeciwnika,lub po błędach przeciwnika,
- piłka upadnie poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni,
- ten sam zawodnik odbije piłkę dwa razy z rzędu,
- zawodnik ukarany zostanie żółtą kartką,
- zawodnik podczas gry dotknie siatki,
- zawodnik przekroczy linie środka boiska,
- drużyna dokona nieregulaminowej zmiany,
- popełniono błąd ustawienia bądź rotacji,
- piłka dotknie antenki.

Wyłanianie zwycięscy

Drużyny grają do trzech wygranych setów. Set grany jest do 25 punktów. Przy wyniku 24:24, gra toczy się do dwóch punktów przewagi. Jedynie w piątym secie (tzw. tie-break), który rozgrywany jest przy stanie 2:2 w setach, zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

Zmiany zawodników

W jednym secie zespół może dokonać maksymalnie sześciu zmian. W tym samym czasie może być zmienianych kilku graczy. Zawodnik z początkowego składu może opuścić boisko tylko raz w danym secie, a powrócić może na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed zejściem z boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił. Do liczby zmian nie wlicza się libero. Liczba takich zmian jest nieograniczona, z zastrzeżeniem, że libero może być zastąpiony tylko na zasadzie zmiany powrotnej, przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja.

 

BOISKO

Ma kształt prostokąta o wymiarach 18 na 9 m. Ograniczone jest dwiema liniami bocznymi i dwiema liniami końcowymi. Boisko otoczone jest również tzw. strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m. Podczas zawodów organizowanych przez FIVB musi mieć co najmniej 8 m za liniami końcowymi i 5 m za bocznym boiska. Oś linii środkowej dzieli boisko gry na dwa równe pola, 9 na 9 m. Na każdym polu boiska wyodrębniona jest strefa ataku, która jest ograniczona linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w strefę ataku. Strefa zagrywki ma szerokość 9 m, a jej długość uzależniona jest od szerokości strefy wolnej.Nad osią linii środkowej boiska zawieszona jest siatka, której górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. Do siatki mocowane są tzw. antenki, pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. Jeśli piłka dotknie antenki, traktowane jest to jako aut.

 

FILMY INSTRUKTAŻOWE

 

Przyjmowanie piłki

 Wystawianie piłki

Przerzucenie piłki

Rotacja piłki

Gra w ataku

rejestruj2