Tenis stołowy

Ilość wyświetleń: 3094
Kategoria: Sporty drużynowe

Ping-pong. Gra polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką i znalazła się na drugiej połowie stołu, która należy do przeciwnika. W przeciwieństwie do tenisa ziemnego, piłeczka po odbiciu rakietką musi odbić się od drugiej połowy stołu, nie można uderzyć z powietrza.

 

Dyscyplina olimpijska: TAK


Jedna z najpopularniejszych gier na świecie, pod względem liczby zawodników uprawiających ten sport. W grze mogą uczestniczyć dwie osoby (tzw. singiel) lub cztery osoby (tzw. debel, mikst). Gra polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką i znalazła się na drugiej połowie stołu, która należy do przeciwnika. W przeciwieństwie do tenisa ziemnego, piłeczka po odbiciu rakietką musi odbić się od drugiej połowy stołu, nie można uderzyć z powietrza.

HISTORIA

Tenis stołowy wowodzi się z tenisa ziemnego, jego początki sięgają połowy XIX wieku (Anglia). W czasie zimy i niepogody, w zamkniętych pomieszczeniach, rakietami do tenisa na stołach, rozgrywano odmianę tenisa ziemnego. W 1884 roku w katalogu firmy AYERS poraz pierwszy pojawiła się dyscyplina o nazwie table tenis czyli tenis stołowy. W 1890 roku Gibb przywiózł z USA do Anglii klika płeczek celulidowych przez co przyjęła się nazwa ping-pong powszechnie używana w stostunku do tenisa stałowego do 1926 roku. W 1920 roku powsłały pierwsze drewniane rakietki z gumową okleiną. W 1926 roku powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) i w tym samym roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Londynie. 

ROZGRYWKA

W zależności od rozgrywek mecz trwa dwa, trzy lub cztery sety, grane do 11 punktów. Zawodnicy na zmianę serwują po dwa razy. Przy wyniku 10:10 gra toczy się do dwóch punktów przewagi. Przy grze na przewagi zawodnicy serwują na zmianę, po jeden raz.

Grę rozpoczynamy od serwisu. Poprawny serwis to podrzucenie piłeczki otwartą dłonią na wysokość min. 16 cm, piłeczka podczas serwisu nie może być zasłaniana ciałem i nie może być uderzona nad powierzchnią stołu. Przy serwisie piłeczka nie może również dotknąć siatki.

Kiedy zdobywamy punkty

Punkty są przyznawane za błędy w grze, takie jak:

- w sytuacji gdy piłeczka odbije się dwa razy na jednej połowie stołu,
- gdy nie odbijemy rakietką piłki która odbiła się raz na naszej połowie,
- gdy po odbiciu piłki rakietką odbije się ona jeszcze raz od naszej połowy,
-  podwójne odbicie piłki,
-  odbicie piłki ciałem - nie dotyczy ręki do nadgarstka, która trzyma rakietkę,
-  po odbiciu piłki ta nie odbije się od połowy przeciwnika,
-  odbicie piłki bez uprzedniego odbicia się jej na naszej połowie – tzw. odbicie z powietrza,
-  dotknięcie ręką, inną częścią ciała bądź ubraniem powierzchni stołu,
-  błędy podczas serwisu.


Style trzymania rakietki


Shakehand - styl klasyczny - styl ten podobny jest do sposobu podania ręki, z tą różnicą, że wszystkie palce oprócz palca wskazującego powinny zamknąć uchwyt, a palec wskazujący winien zostać wyprostowany na stronie backhandowej rakietki. Styl ten jest najpopularniejszy. W Europie praktycznie wszyscy zawodnicy z niego korzystają.

Penhold - styl piórkowy, chiński - w tym stylu rakietkę trzyma się podobnie jak długopis. Najbardziej popularny w Azji.


SPRZĘT

Do gry potrzebujemy: rakietki, piłeczki, stołu do ping ponga.


Stół jest prostokątny, o powierzchni 2,74/1,52 metra i wysokości 0,76 m. Przeważnie maluje się go na zielono, ale są też stoły niebieskie czy czarne. Paski na krawędziach są szerokości 20 mm, a linia przedzielająca pola 3 mm. Linie pomalowane są na biało. Wzdłuż środka stołu zawieszona jest siatka o wysokości 15,24 cm. Piłeczka ma masę 2,7 g i średnicę 40 mm.

FILMY INSTRUKTAŻOWE

Serwowanie


Uderzenia

rejestruj2