Kolarstwo. Podstawy treningu

 

KOLARSTWO1Jazda na rowerze jest umiejętnoscią, którą większość z nas zdobywa już w dzieciństwie. Najpierw cztery kółka, potem trzy, w końcu dwa... Jak już się nauczysz, to nigdy nie zapomnisz. Ale jak już opanujesz tę czynność, możesz zrobić następny krok i zafascynować się kolarstwem! 

Wszystkim tym, którym sama umiejętność jazdy na rowerze nie wystarcza, polecamy książkę Dominika Lau Kolarstwo. Podstawy treningu (wyd. BUK ROWER). Wielu sceptyków może pomyśleć, że sport nie jest dobrą dziedziną teoretyczną, przecież jest czystą praktyką! Jednak zaraz po wgłębieniu się w lekturę powinni zmienić zdanie: dobre przygotowanie teoretyczne i techniczne nie jest wiedzą samą dla siebie, ale ma służyć ulepszaniu praktyki.

Uprawiając kolarstwo nie tylko ćwiczymy na rowerze, trening obejmuje wiele innych form, o których przeczytamy w rozdziale o przygotowaniu fizycznym. Autor analizuje także inny, równie ważny aspekt przygotowań, mianowicie ten w sferze psychicznej. Jak zachować spokój? Jak utrzymać koncentrację i motywację? W obszarze przygotowań znajduje się także kwestia sprzętu. Tak jak jeździec powinien poznać swojego wierzchowca, tak kolarz musi zrozumieć działanie roweru i poznać jego budowę. Równie ważnym elementem przygotowania jest wybór odpowiedniego stroju, kasku czy rękawic. 

W kolejnym rozdziale, gdy już dowiemy się, jak najlepiej się przygotowć, przechodzimy do treningu - jego technik i metod. Zarówno tych podstawowych jak i bardziej zaawansowanych. Znajdziemy także informacje o taktyce i manewrach. Na zakończenie możemy dowiedzieć się co nieco o historii kolarstwa oraz o profesjonalnych wyścigach.

Ten krótki opis może być jednak mylący - Kolarstwo. Podstawy treningu to książka dużego formatu licząca sobie prawie 300 stron, gęsto zadrukowanych - tekstem i zdjęciami, z przewagą na tekst. Nie jest to lekki poradnik dla amatorów, ale solidna literatura dla zdetermionowanych, by trenować. Momentami możemy mieć wrażenie, że to lektura dla zawodowców, znakomity przewodnik dla trenerów, jednak przebrnięcie przez ścisle naukowe informacje (np. te związane z biologią czy szczegółową taktyką) wzbogaci każdego sportowca chociażby o jeden bardzo istotny aspekt - o świadomość ciała oraz specyfiki tego sportu. A może być to dziś szczególnie przydatne, kiedy zajęcia pod hasłem spinning (kolarstwo halowe) stają się elementem grafiku wielu klubów sportowych.

Dominik Lau, Kolarstwo. Podstawy treningu, Buk Rower 2012.

rejestruj2