Sport dla dzieci

O korzyściach aktywnego spędzania czasu w teorii wiemy wszyscy. Czasem wydaje się, że dzieci wiedzą o nich lepiej niż dorośli (wystarczy spojrzeć na ich energię, ruchliwość i radość z przebywania na świeżym powietrzu). Niestety współczesny tryb życia i technologiczne wynalazki (komputer, telewizor) plus brak czasu i zainteresowania ze strony rodziców sprawiają, że w życiu wielu ludzi z roku na rok sport staje się coraz mniej oczywisty i upragniony. Dlatego warto pomóc dzieciom w zachowaniu pasji sportowych!

Sport przynosi pozytywne efekty na wielu płaszczyznach, pomagając dzieciom m.in. w:
• prawidłowym rozwoju (fizycznym i psychicznym)
• utrzymaniu prawidłowej wagi ciała
• poprawieniu koordynacji (co skutkuje lepszymi wynikami w nauce!)
• lepszym śnie
• rozwijaniu umiejętności społecznych (współpracy oraz przywództwa, nawiązywaniu przyjaźni)
• nabywaniu większej pewności siebie
• likwidowaniu napięć i stresów
• kształtowaniu charakteru.

 

Bardzo istotne jest uczenie dzieci aktywnego, zdrowego stylu życia już od początku. Osoby, które w młodym wieku są nauczone, że uprawianie sportu jest czymś naturalnym, mają większą szansę zachować taki styl życia w dorosłości. Nawyk staje się naszą naturą? To powiedzenie jest tu jak najbardziej na miejscu!

Niestety lekcje wychowania fizycznego w szkole i zajęcia ruchowe w przedszkolach to często za mało. Bywa też tak, że na tych zajęciach dzieci czują się gorsze, gdy np. nie biegają równie szybko jak rówieśnicy czy nie mogą się przełamać, by skoczyć wzwyż. Dzieci większe czy dużo mniejsze w grupie bywają wytykane palcami albo niechętnie widziane w tworzonych drużynach. Takie zajęcia sportowe to tylko stres, który zostaje na długo powiązany ze sportem… Te doświadczenia mogą zachwiać poczuciem własnej wartości, ale także zanegować radość płynącą ze sportu. Szczególnie wtedy warto pomóc dzieciom w odnalezieniu takiej aktywności fizycznej, w której będą się czuły dobrze. (A taka na pewno istnieje!)

Dzieci często same wykazują chęć uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych. Dziewczynki, które obserwują baletnice albo tancerki, same chciałyby tak się poruszać. Podobnie chłopcy pragną grać tak, jak ich ulubieni piłkarze czy koszykarze. Warto wykorzystać ten zapał dziecka i dać mu szansę na znalezienie sportu odpowiedniego dla siebie. Ważna jest tutaj wrażliwość rodziców – by nie zmuszać maluchów do sportu, który tylko wydawał się tak wspaniały, ale też by nie zniechęcać w poszukiwaniach. Sportowa pasja, która rozpocznie się w dzieciństwie, a którą pomogą pielęgnować rodzice, będzie dla niego wielkim prezentem na całe życie!

Co więcej mogą zrobić rodzice? Oczywiście ważnym czynnikiem jest… danie przykładu dziecku! Jeśli ono obserwuje swoich rodziców, którzy regularnie uprawiają sport, traktuje to jako oczywisty element życia. Inną, równie ważną kwestią, jest organizowanie wspólnego rodzinnego aktywnego czasu. Należy  stosownie dobrać dyscyplinę do możliwości dzieci, bo nie łatwo byłoby rozgrywać mecze siatkówki z przedszkolakami, ale rodzinne wyjście na basen czy zorganizowanie wycieczki rowerowej (oczywiście, pamiętając o bezpieczeństwie i odpowiednim dystansie) można praktykować już od pierwszych miesięcy (lat) życia dziecka!

Dziecko powinno czuć motywację ze strony rodziców, być zachęcane i podziwiane przez nich za swoje wysiłki i postępy, jednak nigdy nie ganione za to, że nie osiągnęło jeszcze wystarczająco dobrych wyników. Sport musi być przede wszystkim przyjemnością, nawet jeśli dziecko rozpoczyna trening w klubie, którego zawodnicy biorą udział w konkursach. Choć jest to bardzo trudne, rodzice powinni starać się nauczyć dziecko „zdrowej” konkurencji, nieoceniania swojej wartości przez pryzmat sukcesu – zwycięstwa czy bicia rekordów. Przy tym też warto pomagać dziecku, uczestnicząc w rozgrywkach czy meczach, w jakich bierze udział – nawet jeśli są to tylko szkolne zawody, okazane mu wsparcie będzie bezcenne.

Jeśli więc jesteś rodzicem: już dziś pomyśl o pragnieniach i potrzebach swojego dziecka. Może to dobry czas, by wybrać się na basen albo na boisko, albo przeszukać oferty zajęć sportowych dla dzieci?

Jeśli jeszcze nie jesteś rodzicem, to pamiętaj, że dbając o swoją kondycję i aktywny tryb życia, inwestujesz w przyszłość swoich dzieci!

 

Katarzyna Marcinkowska
Redaktor portalu www.za-kochanie.pl

rejestruj2